Ukrayna yemek kültürü, iklimin şartları ve kısmen eski Sovyet yemek kültürünün etkisi altındadır. Geleneksel yemek üç ana öğeden oluşur. Birinci anlamına gelen “Pervoye” genellikle çorba veya salatayı, Borş Çorbasını (Ukraynacası Borşç), ikinci anlamına gelen “ Ftoroye” yanında patates olan et, tavuk veya balığı, üçüncü anlamına gelen “Tretye” ise kompostoyu veya tatlıyı temsil eder.

Ukrayna Yemek Kültürü
Borç (Borş)  Çorbası

İklim nedeniyle genellikle soğuk havaya dayanıklı lahana, patates, şalgam gibi sebzeler kullanılır. Ağırlıklı olarak domuz eti tüketilir. Domuz eti, dana ve koyun etine göre daha pahalıdır. Domuzun en kalın yağından oluşan ve “Salo” adı verilen kısmı çiğ ve tuzlu tüketilmesi ile bilinir. Ayrıca füme et ürünleri (balık, tavuk, domuz) çok sayıda üretilir ve tüketilir. Dünya literatüründe yeri olan tavuk eti ile hazırlanan “Kievski Katleta” Kiev Köftesi oldukça lezzetlidir. Balık, genellikle kurutulmuş ve marine edilmiş olarak tüketilir. Taze balık tüketimi genellikle tatlısu balıkları ile yapılmaktadır. Aynalı sazan, yayın, mersin balığı ve turna en çok tüketilen tatlı su balıklarıdır. Deniz balığı olarak “Barabulga” adı verilen iri cins barbun ve kalkan bulunabilmektedir. Somon balığı ve çipura da çiftlik balığı olarak yurtdışından ithal edilmektedir. Deniz ürünlerinden iri yengeç bacağı, kerevit, istakoz, kalamar, karides bulunmaktadır. Siyah ve kırmızı havyar oldukça popülerdir. Süt ürünleri de geleneksel beslenmede önemli yere sahiptir. Kaşar peyniri, lor, “Smetana” adı verilen ve her yemeğe ve tatlıya ilave edilebilen özel krema, yoğurt, kefir yoğun olarak tüketilir. Reçel ve turşu çeşitleri de halkın tüketiminde önemli yer tutmaktadır. Yaz sebzelerinin hemen hemen tamamı ülke genelinde yetiştirilip tüketilmektedir. Doğal ve kültür mantarı yoğun olarak tüketilir. Ukraynalıların tükettiği içecekler arasında çay hatırı sayılır bir yer tutar. Hamur ürünlerinden mantıya oldukça benzeyen “Pelmeni” görülmektedir. Ekmek lezzeti ve kültürü bize göre farklıdır. Esmer ekmek yaygın olarak tüketilir ve oldukça lezzetlidir. Bira, votka, şarap ve şampanya tüketilen alkollü içeceklerin başında gelmektedir.

Engin Malay`a Teşekkürler 


 

Borş

Ukrayna mutfağı denilince akla ilk gelmesi gereken lezzet tabii ki Borş Çorbası. Bu çorba ülkenin tüm varının yoğunun içine konulduğu bir çorba diyebiliriz. Kök bitkilerin ağırlıkta olduğu, defne ve etle lezzetlendirilen, son olarak da sour cream ile servis edilen bu çorbanın rengi nasıl güzelse tadı da işte o kadar güzeldir.

 

Borş çorbası, Slav ülkelerine özgü bir çorba. Rus ve Ukrayna mutfaklarında önemli bir yer tutan borş çorbasının Ukrayna kökenli olduğu söylenir. Sıcak ya da soğuk içilebilen bu çorbanın sulu ve kıvamlı çeşitleri vardır.

 

Ukrayna borş çorbası, sığır eti ve çeşitli sebzelerden (fasülye, lahana, havuç, salatalık, patates, soğan ya da domates), özellikle de kök sebzeler ve lahanadan yapılır; çorba kendine has rengini pancardan alır. Borş çorbasına genellikle ekşi krema katılır ve yanında pirojki (soğan ve sığır etiyle yapılmış bir çeşit börek) yenir. Polonya borş çorbası barszcz ise orman mantarlarıyla yapılan etsiz pancar çorbasıdır, uszka adı verilen küçük, mantarlı hamurlarla birlikte yenir. Hafif bir çorba olan borşçok'un da ana malzemesi pancardır. Bazı Rus çorbaları da tahıl ya da ekmeğin mayalanmasıyla elde edilen ve kvas adı verilen bir çeşit hafif bira ile yapılır.


 

Vareniki

 

Mantıgillerden olan bu yemek ve üstüne olmazsa olmaz tabii ki sour cream’dir. Özellikle el yapımı bir Vareniki, on bin yemeği yok eder. Ukrayna'da mutlaka yemeniz gereken yemek. Vareniki mayasız hamurdan yapılan bir çeşit mantı aslında. Hilal ve bazen kare şeklinde hazırlanır ve epey fazla çeşidi vardır. İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir. Tatlı dolgulu olanlarında da tipik olanlar kiraz v.b. ekşi ağrırlıklı meyve parçaları ve çökelek peyniri kullanılır ve bu yemek gerçekten çok lezzetlidir.