Ukrayna Vize Uygulaması

Türkiye ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma'nın onaylanmasına Bakanlar Kurulu tarafından 17 Şubat 2012 tarihinde karar verildi. Anlaşma hükümlerine göre;

  

  • Çipli kimlik kartı veya umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  • Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.  

 

 

           

            Uyarılar;

  • Ukrayna'ya girişte pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 aylık olması gerekmektedir.
  • Pasaportunuzda herhangi bir tahrifat (yırtık, kazıntı, silinme vb.) bulunmadığından emin olunuz.
  • Herhangi olumsuz duruma karşı iletişim bilgilerimizi bir yere not ediniz gerekli gördüğünüz durumlarda bizi arayıp doğrudan yetkililerle görüşmemizi sağlayınız.
  • Vizeden muaf olmanızın ülkeye mutlak giriş hakkı sağlamadığını unutmayınız. Bu bağlamda, ülkeye girişte ilgili emniyet makamları tarafından sizlere yöneltilebilecek sorulara dikkatle cevap veriniz, yetkililerle gereksiz tartışmalara girmekten kaçınınız.
  • Ülkeye giriş sırasında ilgili yetkililerin (sınır polisi, gümrük görevlileri vb.) beraberinizde getirdiğiniz özel eşyayı ve bu bağlamda bavulunuzu kontrol edebileceklerini unutmayınız. Bu yönde bir taleple karşılaşılması halinde soğukkanlılığınızı koruyup, yerel yetkililerin talebi doğrultusunda hareket ediniz.

Yukarıda yer alan bilgiler sadece turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerlidir. Öğrenim, çalışma, çok girişli vize, uzun süreli ikamet vb. nedenlerle yapılacak seyahatlere ilişkin vize uygulamaları hakkında gidilecek ülkenin temsilciliğinden bilgi alınması, resmi göreve atananların ise T.C. Dışışleri Bakanlığı ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.